KLARINET, SAXOFON, TRUBKA, POZOUN

KLARINET, SAXOFON, TRUBKA, POZOUN

Hra na klarinet

Klarinet patří do skupiny dřevěných jednojazýčkových (plátkových) nástrojů. Vyrábí se v dnešní době v ladění B, A, C, Es. Vyniká jako nástroj k sólové hře ale také ve hře v různých nástrojových seskupeních. Má široké uplatnění od symfonického a komorního orchestru, po hudbu folklorní, dechovou, taneční, beatovou atd. Zvláštní uplatnění má klarinet taky v nejrůznějších stylech jazzové hudby.

Hra na saxofon

Saxofon patří do skupiny kovových jednojazýčkových (plátkových) nástrojů. Vyrábí se v dnešní době v ladění soprán C, B, Es alt, B tenor, Es baryton a taky jako basový nástroj. Vyniká jako nástroj k sólové hře, ale také ve hře v různých nástrojových seskupeních. Má široké uplatnění od symfonického a komorního orchestru, po hudbu folklorní, dechovou, taneční, beatovou atd. Zvláštní uplatnění má saxofon taky v nejrůznějších stylech jazzové hudby, kde jeho zvuk a technické možnosti jsou v tomto hudebním žánru nezastupitelné.

Hra na trubku

Trubka patří do skupiny žesťových (nátrubkových) nástrojů. V dnešní době je vyráběna ve čtyřech laděních. Nejvíce rozšířenou je trubka v ladění B. Vyniká jako nástroj k sólové hře, ale také ve hře v různých nástrojových seskupeních. Má široké uplatnění od symfonického a komorního orchestru, po hudbu folklorní, dechovou, taneční, beatovou atd. Zvláštní uplatnění má trubka taky v nejrůznějších stylech jazzové hudby.

Hra na pozoun

Pozoun patří do skupiny žesťových (nátrubkových) nástrojů. V dnešní době je vyráběn jako nástroj tenorový v B ladění a méně používaný altový v ladění Es. Charakteristické u pozounu je používání snižce (táhla) místo strojivá. Vyniká jako nástroj k sólové hře, ale také ve hře v různých nástrojových seskupeních. Má široké uplatnění od symfonického a komorního orchestru, po hudbu folklorní, dechovou, taneční, beatovou atd. Zvláštní uplatnění má pozoun taky v nejrůznějších stylech jazzové hudby (dixieland).